Miljø

Vi i Røros Produkter jobber stadig med å finne nye løsninger for å sikre bærekraftig forbruks- og produksjonsmønstre. Dette innebærer å minske ressursforbruk av produktene vi produserer, senke klimautslipp ved produksjon og transport, samt skape kvalitetsprodukter som varer.

Røros Produkter har vært medlem i Grønt Punkt Norge AS i mange år og vært Miljøsertifisert siden 2013. Vi jobber kontinuerlig med å minimere bruken av energi, blant annet ved å bruke så lite emballasje som mulig og komprimere våre vareforsendelser. Vi arbeider selvfølgelig kontinuerlig med helse, miljø og sikkerhet i bedriften.

Vi bruker også kun profesjonelle underleverandører som tar sitt eget miljøansvar på alvor. Vi sorterer vårt avfall i papp, plast, glass, metall og pulverlakk, glass, lysrør, batterier og annet EE-avfall, og leverer disse til godkjente mottak. Vi bruker nesten ikke skadelige stoffer i produksjonen og utslippene er derfor minimale. Røros Produkter kildesorterer kartong, plast, glass, metall og pulverlakk, glass, lysrør, batterier og annet EE-avfall og leverer til godkjent mottak. Alle våre ferdigvarer kan resirkuleres inn i verdikjeden etter endt levetid.

Røros Produkter er Miljøfyrtårn-sertifisert, og vi bruker denne sertifiseringen aktivt til å sette og følge opp konkrete miljømål. Som produsent av metallvarer i tynnplater jobber vi systematisk for å redusere miljøpåvirkningen – fra råvareutnyttelse til ferdig produkt. Vi har EPD-er (miljødeklarasjoner) på mange av våre produkter.

Avfall fra produksjonen blir levert til godkjent resirkuleringsanlegg og vi er medlem av grønt punkt. Gjennom energieffektivisering, materialvalg og samarbeid med miljøbevisste leverandører bidrar vi til en mer sirkulær økonomi og et mer bærekraftig samfunn. Les mer om vårt miljøarbeid nedenfor.

Miljøfyrtårn

Vi jobber kontinuerlig med forbedringer i hele organisasjonen i forholde til et grønnere miljø.

Bedriften har arbeidet etter ISO 14001/EMAS standarden siden 2002, og vi ble første gang sertifisert som Miljøfyrtårn i desember 2013.

Les mer om vårt Miljøfyrtårnarbeid her

FN´s bærekraftmål

Vi tar klimaendringene på alvor, og bruker FN´s bærekraftsmål både som inspirasjon og som en aktiv arbeidsplan for hvordan vi som industriprodusent kan oppnå en bærekraftig utvikling. Som en liten industribedrift i verdensarvbyen Røros er vi nødt til å bidra.

Les mer om våre bærekraftmål her

EPD godkjente produkter

En EPD er et kortfattet dokument som oppsummerer miljøegenskapene til en komponent, et ferdig produkt eller en tjeneste. En EPD er med andre ord historien om et produkts livsløp – den forteller om miljøvennlighet og bærekraft i hele levetiden til produktet.

Les mer om våre EPD godkjente produkter her

Bildet viser flytskjemaet i forbindelse med EPD godkjente produkter. Viser flyten i hele produktets livsløp

Grønt Punkt Norge

Røros Produkter har vært medlem i Grønt Punkt Norge AS i mange år.

Vi søker å minimere bruken av energi, blant annet ved å bruke så lite emballasje som mulig og komprimere våre vareforsendelser. Og selvfølgelig arbeider vi kontinuerlig med HMS.

Les mer om Grønt punkt her.

Samfunnsansvar

For oss handler samfunnsansvar om å gjøre de rette valgene. Våre forpliktelser er kjent for alle våre medarbeidere, og sammen med kunder og leverandører skal vi leve opp til og videreutvikle våre etiske målsetninger.

Les mer om samfunnsansvar her